İçeriğe geç

 Ders Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır

Matematik Özel Ders ve yedi günlük çalışma planı

7 Günlük Çalışma Planı Nasıl Hazırlanır?

Ders çalışma planı  söz konusu olduğunda, “herkese uyan tek bir yöntem ” yoktur. Sizin için en iyi olanı bulmalısınız. Yedi günlük çalışma planı , bu adımları düşünmenize ve  planınızı oluşturmanıza  yardımcı olacak bir araçtır.

Ders çalışma  tarihlerini ve saatlerini belirleyin.

Genel kural, bir konuyu öğrenmek için 7 gün günde 2 saatten fazla olmamak üzere toplam 14 saat çalışmaktır. Bunu tam olarak takip etmek zorunda değilsiniz; Ana düşünce, öğrenmeyi zamana  yaymaktır.

Ders çalışma alanını  belirleyin.

Gerçekten odaklanabileceğiniz ve verimli olabileceğiniz yerlerde çalıştığınızdan emin olun. Verimli bir ortamda çalışmadığınız sürece çalışmanız etkili olmayacaktır. Bazı araştırmalar, belirli bir konumdaki bilgileri hatırlamaya bağımlı hale gelmemeniz için birkaç farklı çalışma yeri kullanmanın yararlı olabileceğini öne sürüyor.

Konuların haritasını çıkarın.

Her zaman tam olarak hangi konuyu bilmeniz gerektiğini ve onu hangi eleştirel düşünme düzeyinde bilmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Mind map oluşturabilirsiniz.

Kullanacağınız malzemeleri (kaynak kitap)  belirlemek.

Notlarınızı yeniden okumanın veya ders slaytlarını gözden geçirmenin ötesinde düşünün. Ders kitapları, önceki ev ödevleri ve uygulama testleri,  etkili ders çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi test etmek.

Ders çalışma planınızda  ayarlamalar yapmak için ders çalışma verimliliğini  ölçülmelidir.  Kendinize  sınav yapın, kendinizi test edin. Konu çalışmayı bitirdiğinizde  kullanacağınız final testi, başkasına anlatmak gibi…

Özgüven seviyenizi takip edin.

Çalışmanın tüm amacı, özgüveninizi artırmaktır. Bu nedenle ders çalışma programınız özgüveninize yardımcı olmazsa, çalışma programınızı  ayarlamanız gerekir. Sizi aşırı özgüvenli yapıyorsa, ders çalışma planınızı  ayarlamanız gerekir. Sınavı küçümsemek asla iyi bir fikir değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.